Tai-Chi – bojové umění nebo fitness nové generace?

DOPORUČENÍ: Kvalitní suplementy a fitness věci koupíte výhodně u Trenink-shop.cz

I přesto, že je náš název pro tentokrát trochu zavádějící, tak stojí za zamyšlení. Tai-Chi je přímo prastarou čínskou naukou bojového umění, která má kořeny v tradicích taoistické filozofie. Dnešní pohled na Tai-Chi je především skrze skvělý podpůrný prostředek k zlepšení psychické vyrovnanosti a k nalezení ztracené životní rovnováhy. Téměř dva tisíce let se tento směr bojového umění vyvíjí a zdokonaluje.

Během svého rozvoje se v něm vzhlédlo velké množství nových učenců, kteří do tohoto směru vtiskly mnohé zdravotní metody a pravidla. Dnes je tai-chi spíše fitness záležitostí, která se snaží napomoct při hledání smyslu života.

Moderní doba je jedním velkým stresorem a právě za dveřmi výukové lekce se vše maže. Aktuální svět do těchto hodin nemá šanci vstoupit. Kolem všech cvičenců se nachází jen harmonie, souznění těla s duší a vnitřní klid.

Zakladatel Tai-Chi

Pokud vám jméno Chan Sang Fen nic neříká, tak jde o zakladatele směru zvaného Tai-Chi. Je to taoistický světec a filosof, který stál u samotného počátku tohoto bojového cvičení. Jeho zrod hledejme ve 13. století. Mezi hlavní myšlenky tohoto směru patří zdravý a harmonický stav těla, který je následně i udržitelný až do vysokého věku.

Pokud tedy máte zájem o šetrný způsob, jak nalézt ztracenou vitalitu, tak je Tai-Chi tím pravým cvičením pro vás. Vše je propojeno s Tao, což je termín vyjadřující vše kolem nás. Tao je dle čínských tradic považováno za  zdroj veškeré existence. V neposlední řadě je nutné zmínit, že Tai-chi je založeno na teorii pěti proměn.

Jak vůbec Tai-Chi  funguje

Tai-chi se dá chápat jako energie. Právě ta nás obklopuje každý den. Energii vyzařuje vše živé i neživé. Záleží pouze na nás, jestli se jí naučíme přijímat, odevzdávat a využívat pro vlastní prospěch. Právě z těchto důvodů je Tai-Chi vhodné i pro seniory s pohybovými potížemi.

Nejde o žádné násilné, či šokové cvičení, ale o pozvolné jakoby protahovací sestavy, kdy se snažíte zachytit tok energie do vlastní duše. Metoda Tai-Chi vychází z poznání, že tělo je jen energií a pevná hmota není pravdivým jevem.

Vlastní trénink

Dnes se už jen těžko dohledáme toho, jak se cvičení Tai-Chi dostalo za zdi klášterní komunitu. Ať už to tenkrát bylo jakkoliv, tak širší veřejnosti zůstane v paměti mistr Yang Luchan, který se zasadil o celosvětové rozšíření. Právě on se stal hlavním trenérem a cvičitelem armády dynastie Qing. Ve své podstatě se tai-chi dělí na dvě zcela odlišné odvětví. Dokonce se na světě podle tohoto zaměření rozdělují i výukové školy. Jeden způsob je zaostřen na sebepoznávání a jako na umění pěstování zdraví.

Regulace plynutí toku energie a vyvážení tělesných funkcí je v této oblasti hlavním aspektem úspěchu. Naopak na druhé straně se nachází Tai-Chi, které se využívá k sebeobraně. Nepleťme si to však s judem nebo karatem. Tai-chi je o inteligenci, rozumu a zručnosti, kterou využíváte k uchopení energie protivníka. V neposlední řadě je zde zastoupen i prvek dynamické meditace. Jde o celý komplex důležitých vnitřních pochodů, které vytvářejí velmi působivý celek.

Tai-chi tak přirozenou cestou bez užití léčiv a medikamentu udržuje vaše zdraví. Vše je o disciplíně a zlepšeném přístupu k sobě samotnému. Pokud by se vás tedy někdo zeptal, jestli je Tai-Chi cvičení nebo bojové umění, museli bychom odpovědět, že obojí. Záleží pouze na vás jakým směrem se vydáte a pro který ze dvou stylů se nadchnete.

Každý, kdo u Tai-Chi vydržel několik let, tak pochopil, že nejde jen o prosté cvičení, které slouží k celkovému uvolnění. Takový cvičenci vám prozradí, že jde o přístup k životu samotnému. Trend, který je v moderní době nastaven se opírá pouze o požitky. Celý život se honit za penězi, abychom ve stáří utráceli peníze za zdraví. Vydejte se po stopách zajímavého stylu vycházejícího ze starých čínských vědomostí.

DOPORUČENÍ: Sháníte kvalitní funkční prádlo? Pořiďte si značku SKINS!


Nejsou zde žádné komentáře, buďte první.

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>